Jaka powinna być odpowiednia temperatura wody do kąpieli?
Powiem szczerze, że wielu z nas się nad tym nie zastanawia i nalewa wodę do wanny na wyczucie. Tak samo pod prysznicem raz mamy ochotę na gorący strumień wody, aby się rozgrzać a raz wręcz odwrotnie. Każdy z nas ma także różne potrzeby i dlatego warto je poznać i zobaczyć czy się sprawdzają.
Optymalna temperatura wody to 26-35 stopni Celsjusza czyli odczuwalnie jest to letnia kąpiel czy prysznic. Zobaczmy, że tutaj mamy aż 9 stopni różnicy, dlatego możemy też optymalną temperaturę dostosować do swoich potrzeb. Taka temperatura wody jest odpowiednia i bezpieczna dla osób w każdym wieku, bez względu na schorzenia i przypadłości, jakie im towarzyszą. Ciepły strumień wody czy odprężająca pielęgnacja w wannie działa odstresowująco, dzięki czemu relaksujemy się i rozluźniamy mięśnie oraz szybko się wyciszamy. Jeśli lubimy piękne zapachy to z pewnością warto urozmaicić pielęgnację o aromatyczne naturalne kosmetyki, które jeszcze szybciej wprowadzą nas w błogi stan ukojenia zmysłów i nerwów. Polecam szczególnie puder kwiatowy kąpielowy, który świetnie sprawdza się w pielęgnacji ciała pod prysznicem nakładany bezpośrednio na ciało oraz jako dodatek do kąpieli. Jeśli posiadamy wannę to warto skomponować swój własny zestaw naturalnych półkuli kąpielowych.
Myślę, że teraz większość z nas wybierze wodę letnią, czyli bardzo przyjemną do codziennych, nieco dłuższych kąpieli. Zachęcam jednak wszystkie osoby, które nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do przełamywania rutyny i od czasu do czasu skorzystania z gorących lub ochładzających kąpieli. Takie działania z pewnością wpłyną korzystnie na nasze funkcjonowanie organizmu i nastrój.
Różna temperatura wody podczas pielęgnacji
Termicznym zabiegiem pielęgnacyjnym może być naprzemienny prysznic z ciepłej i chłodnej wody. Najlepiej ciało polewać przez kilka sekund każdym ze strumieni. Dla większości z nas jest to nieprzyjemnie uczucie jednak można się do niego szybko przyzwyczaić. Warto tę czynność powtórzyć, co najmniej 3–4 razy w czasie jednego mycia. Taki masaż termiczny powoduje gwałtowne kurczenie i rozkurczanie się naczyń krwionośnych, co skutkuje dotlenieniem komórek i spalaniem tłuszczu. Dobrze jest również podczas kąpieli czy prysznica masować ciało szczotką. Szczotkowanie możemy wykonywać zarówno na sucho jak i mokro za pomocą szczotki z naturalnych włókien agawy (tampico). Dzięki temu dodatkowo wspomagamy krążenie, co również poprawia dotlenienie skóry i poprawia metabolizm całego organizmu. Tutaj podkreślę, że jeśli na ciele masz krostki czy rany, to taki masaż szczotką nie jest dla Ciebie niestety wskazany. W ten sposób można zaostrzyć i rozprowadzić infekcje na całym ciele.
Skrajne temperatury wody podczas pielęgnacji ciała
Maksymalna temperatura podczas kąpieli wynosi 40 stopni Celsjusza. Od razu podkreślę, że nie powinny jej przekraczać również osoby zdrowe. Zbyt długie i częste kąpiele w gorącej wodzie powodują niestety widoczne wiotczenie skóry oraz wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie. Gorącej wody nie należy także stosować przy pielęgnacji włosów.
Jeśli chodzi o pielęgnację w zbyt niskich temperaturach wody to prowadzi ona do wychłodzenia organizmu. Natomiast jeśli zastosujemy krótkie i regularne kąpiele w zimnej wodzie to wpłyną one bardzo korzystnie na nasz układ odpornościowy. Dzięki takiej kąpieli zahartujemy swoje ciało i przyspieszymy krążenie krwi. Dodatkowo, złagodzimy różnego rodzaju bóle – urazowe, reumatyczne czy zwyrodnieniowe. Pamiętajmy, aby taki zabieg nie był dłuższy niż kilka minut. Zbyt długie przebywanie w zimnej wodzie prowadzi do wychłodzenia organizmu i zamiast się hartować, osłabimy organizm co może doprowadzić do przeziębienia. Kąpiele i prysznice w niskich temperaturach nie powinny być stosowane u osób starszych oraz dzieci.
Najlepsza temperatura wody do kąpieli noworodków
Rodzice często zastanawiają się jaka temperatura wody do kąpieli będzie najlepsza dla ich noworodka, a potem niemowlaka. Dla najmłodszych powinna mieć ona około 37 stopni Celsjusza. W kontrolowaniu temperatury najlepiej sprawdza się stara metoda sprawdzania wody łokciem. Gdy jest ona przyjemnie ciepła to oznacza, że kąpiel jest gotowa. Natomiast, gdy nas parzy to jest za gorąca , a gdy chłodzi jest za zimna dla naszego maleństwa. Nasz łokieć jest najlepszym naturalnym czujnikiem, jednak jeśli mamy wątpliwości co do tej metody – można kupić specjalistyczny termometr kąpielowy.
Wielu rodziców także nie wie jakie kosmetyki będą najlepsze dla ich pociech. Na rynku jest cała gama oliwek, płynów do kąpieli i mydeł. Moim zdaniem powinniśmy kierować się ich składem. Polecam tutaj kosmetyki naturalne, które będą łagodzić podrażnienia skóry spowodowane odparzeniami, leczyć otarcia i nawilżać tą bardzo delikatną skórę. Polecam tutaj naturalne półkule do kąpieli AnnaFlora, które zawierają naturalne olejki, które koją skórę. Nasze dzieci po aromatycznej kąpieli powinny lepiej zasypiać i spać.
Wpływ temperatury wody na rozluźnienie naszych mięśni
Woda korzystnie wpływa na układ nerwowy, poprawia samopoczucie, rozluźnia i wprowadza w błogi stan relaksu. Nie ma nic bardziej kojącego od aromatycznej kąpieli z płatkami kwiatów (polecam puder kwiatowy kąpielowy) lub zapachem i aromatem przynoszącym na myśl same pozytywne myśli i skojarzenia (polecam półkule kąpielowe). Najłatwiej jest nam się zrelaksować podczas kąpieli w letniej wodzie czyli w zakresie temperatur 26-35 stopni Celsjusza.
Masaż wodą od dawna jest stosowany jako forma leczenia i zwalczania stresu. Doskonale rozluźnia napięte mięśnie. Ciepła woda, uderzająca z różną siłą na mięśnie oraz tkanki podskórne, leczniczo oddziałuje na cały organizm. Masowanie ciała wodą redukuje poziom stresu oraz dodaje komfortu psychicznego i fizycznego. Zanikają bóle głowy, wpływa ona na układ kostny, oddechowy i krążenie.
Najważniejsze elementy masażu wodnego to ciepło, ruch wody i zanurzanie się w wodzie. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne oraz przyspiesza obieg krwi w organizmie. Ciepło przyspiesza także metabolizm i pomaga dostarczyć organizmowi potrzebne substancje odżywcze. Strumień wody skierowany w bolące i nadwyrężone miejsca relaksuje. Zanurzanie się w wodzie powoduje, że ciało waży o ok. 90% mniej przez co nacisk położony na więzadła, stawy i kręgosłup jest znacznie mniejszy. Masaż wodą jest wykorzystywany przy leczeniu bólu artretycznego, zapaleń ścięgien i innych kontuzji.
Woda i jej temperatura ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie i pielęgnację ciała. Możemy wykorzystać jej właściwości każdego dnia i cieszyć się zdrową skórą. Połączenie wody z naturalną pielęgnacją ciała nie tylko zadba o nasze zdrowie, ale także zmniejszy napięcia w ciele i zrelaksuje nas po ciężkim dniu. Nie ma znaczenia czy opiekujemy się noworodkami czy osobami starszymi, możemy zatroszczyć się o nich w prosty sposób. Tak nie wiele potrzeba, aby zregenerować nasze ciało i zadbać nawet o najbardziej wrażliwą skórę.